Είχα ακούσει για το “Ρεμούτσικο” στον Άγιο Δημήτριο τα καλύτερα, ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες ταβέρνες για κρεατικά στην Αθήνα και πρόσφατα, με την ευκαιρία της επίσκεψής μας, παρέα τεσσάρων ατόμων, το επιβεβαίωσα!
Ο υποψιασμένος της παρέας που έχει πάει αρκετές φορές, πήρε τα ηνία για την παραγγελία και πρότεινε:
Κοντοσούβλι, πεντανόστιμο, σωστά αλατισμένο, με τα μπαχαρικά του, όχι απλά μας άρεσε, αλλά εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού και παραγγείλαμε και δεύτερο.
Λουκάνικο χωριάτικο, πικάντικο, νόστιμο και σωστά ψημένο.
Χωριάτικη σαλάτα, πλούσια μερίδα, με εύγευστη φέτα.
Χόρτα, βρασμένα όσο πρέπει.
Μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος, ήρθε ψημένη όπως τη ζητήσαμε, το κρέας είχε κρατήσει τους χυμούς του, πολύ μαλακό και πολύ νόστιμο.
Μπιφτέκι από μοσχαρίσιο κιμά, γεμιστό με μανιτάρια, τυρί γκούντα, μπέικον και πιπεριά, εξαιρετικά εύγευστο και αυτό σωστά ψημένο.
Σουβλάκι κοτόπουλο φιλέτο, σωστά ψημένο και νόστιμο.
Χοιρινή μπριζόλα, πολύ νόστιμη και αυτή σε πλούσια μερίδα και όλα τα ψητά να συνοδεύονται από φρεσκοτηγανισμένες πατάτες.
Στην αρχή έρχεται φρέσκο ψωμάκι με ένα εύγευστο ντιπ με βάση το γιαούρτι, ενώ στο τέλος για κέρασμα προσφέρεται εξαιρετικός φρέσκος σιμιγδαλένιος χαλβάς.
Σε ό,τι αφορά στο λογαριασμό, λογικές τιμές: Για τα παραπάνω μαζί με κρασί και αναψυκτικά πληρώσαμε γύρω στα 22-23 ευρώ το άτομο.
Αν σε αυτά προσθέσουμε την πολύ ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση, μάλιστα με γεμάτο το εστιατόριο, αφού το επισκεφτήκαμε Σαββατόβραδο, αλλά και την άνετη διάταξη των τραπεζοκαθισμάτων, τόσο στον περιποιημένο εσωτερικό χώρο, όσο και στην όμορφη αυλή, νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι η επίσκεψη στο “Ρεμούτσικο” προτείνεται ανεπιφύλακτα!
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΌχι
Είχα ακούσει για το “Ρεμούτσικο” στον Άγιο Δημήτριο τα καλύτερα, ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες ταβέρνες για κρεατικά στην Αθήνα και πρόσφατα, με την ευκαιρία της επίσκεψής μας, παρέα τεσσάρων ατόμων, το επιβεβαίωσα!
Ο υποψιασμένος της παρέας που έχει πάει αρκετές φορές, πήρε τα ηνία για την παραγγελία και πρότεινε:
Κοντοσούβλι, πεντανόστιμο, σωστά αλατισμένο, με τα μπαχαρικά του, όχι απλά μας άρεσε, αλλά εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού και παραγγείλαμε και δεύτερο.
Λουκάνικο χωριάτικο, πικάντικο, νόστιμο και σωστά ψημένο.
Χωριάτικη σαλάτα, πλούσια μερίδα, με εύγευστη φέτα.
Χόρτα, βρασμένα όσο πρέπει.
Μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος, ήρθε ψημένη όπως τη ζητήσαμε, το κρέας είχε κρατήσει τους χυμούς του, πολύ μαλακό και πολύ νόστιμο.
Μπιφτέκι από μοσχαρίσιο κιμά, γεμιστό με μανιτάρια, τυρί γκούντα, μπέικον και πιπεριά, εξαιρετικά εύγευστο και αυτό σωστά ψημένο.
Σουβλάκι κοτόπουλο φιλέτο, σωστά ψημένο και νόστιμο.
Χοιρινή μπριζόλα, πολύ νόστιμη και αυτή σε πλούσια μερίδα και όλα τα ψητά να συνοδεύονται από φρεσκοτηγανισμένες πατάτες.
Στην αρχή έρχεται φρέσκο ψωμάκι με ένα εύγευστο ντιπ με βάση το γιαούρτι, ενώ στο τέλος για κέρασμα προσφέρεται εξαιρετικός φρέσκος σιμιγδαλένιος χαλβάς.
Σε ό,τι αφορά στο λογαριασμό, λογικές τιμές: Για τα παραπάνω μαζί με κρασί και αναψυκτικά πληρώσαμε γύρω στα 22-23 ευρώ το άτομο.
Αν σε αυτά προσθέσουμε την πολύ ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση, μάλιστα με γεμάτο το εστιατόριο, αφού το επισκεφτήκαμε Σαββατόβραδο, αλλά και την άνετη διάταξη των τραπεζοκαθισμάτων, τόσο στον περιποιημένο εσωτερικό χώρο, όσο και στην όμορφη αυλή, νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι η επίσκεψη στο “Ρεμούτσικο” προτείνεται ανεπιφύλακτα!